День Європи

Відправною точкою на шляху до започаткування дня Європи вважається Декларація Шумана, оприлюднена 9 травня 1950 року.

Цей історичний документ направлений на об’єднання під загальним керівництвом вугільних та сталеплавильних ресурсів низки європейських держав, насамперед Франції та Німеччини, заклав підґрунтя європейської інтеграції  Рішення щодо увічнення дати проголошення святкування 9 травня як Дня Європи прийнято у 1985 році на саміті Ради ЄС у Мілані.

Основна ідея загальноєвропейського дня – кожний мешканець континенту, незалежно від своєї національної належності і громадянства має відчути себе вільним у «Європейському домі».

Цікаво відзначити, що Україна є єдиною державою, яка не входить до ЄС, проте на державному рівні відзначає День Європи. Оскільки на офіційному рівні це свято збігалося із відзначенням 9 травня Дня Перемоги, то відповідно до Указу Президента України від 19 квітня 2003 року це свято проводять щорічно у третю неділю травня.

13 березня 2014 року Верховна Рада України прийняла Постанову «Про підтвердження курсу України на інтеграцію до Європейського Союзу та першочергові заходи у цьому напрямі», якою підтверджується незворотність курсу України на європейську інтеграцію, метою якої є набуття членства в Європейському Союзі.  Було також відзначено, що Україна як європейська держава, яка поділяє спільну історію та цінності з країнами Європейського Союзу, має право подати заявку на набуття членства відповідно до статті 49 Договору про Європейський Союз.

Під час підписання Угоди про асоціацію 27 червня 2014 року Президентом України П. Порошенком  та під час її ратифікації 16 вересня 2014 року Верховною Радою України було зроблено відповідні заяви, що Україна розглядає укладення Угоди про асоціацію як черговий крок на шляху до досягнення кінцевої мети європейської інтеграції – набуття повноправного членства України в Європейському Союзі.

Впродовж останніх років, а особливо з початком у 2014 році російської агресії проти України, ситуація в Україні та події навколо нашої держави займають одне з головним місць у рамках Спільної зовнішньої та безпекової політики ЄС. «Українське питання» регулярно порушується у заявах, резолюціях, висновках та інших документах інституцій та керівництва Європейського Союзу.

У 2017 році у Полтаві День Європи припав на 20 травня, проте його почали святкувати завчасно. Це сталося завдяки тому, що напередодні, 11 травня відбулося затвердження безвізового режиму для України. Упродовж першої години після цієї звістки над адміністративною будівлею Полтавської ОДА урочисто підняли наш національний прапор та прапор Євросоюзу. 14 травня у приміщенні Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського відбувся концерт симфонічного оркестру і солістів музичного училища імені М. В. Лисенка. Замість туристичного фестивалю «Гастрономічна гостинність Полтавщини, який проходив щоденно два роки поспіль до Дня Європи в обласному центрі на театральній площі було влаштовано свято для дітей. Святкування продовжилося  гала-концертом «Квадрат Успіху», де виступили співаки-фіналісти музичного проекту телеканалу «Лтава».

Наразі ми лише святкуємо День Європи. І в цьому теж є щось євроінтеграційне. Гасло «Ми йдемо в європейський дім» для нас означає будівництво Української держави на принципах європейської демократії та політичної культури на засадах української духовності і моралі. Лише проводячи активну політику, проявляючи самоповагу і рішучість, Україна зможе посісти гідне місце в Європі, доконечно стати європейською країною.

Сушко Вячеслав Сергійович

старший науковий співробітник

відділу інформації та використання документів Державного архіву Полтавської області

 
Друк