До Міжнародного дня захисту тварин

04 жовтня у всьому світі щорічно відзначається Міжнародній день захисту тварин.

У цей день в 1226 році помер святий Франциск Ассізський. Він є засновником чернецького ордену, заступником та покровителем «братів наших менших» - тварин та птахів, а також навколишнього середовища. Згідно легенд, що дійшли до нашого часу, Франциск Ассізський володів неймовірною здатністю вступати в тісний контакт із тваринами, які не тільки не завдавали йому шкоди, а й слухалися та захищали його. Він повсякчас просив віруючих не причиняти тваринам болю та виступати в їх захист. Саме Франциску приписують розвиток такого вчення, як екологічна етика, що вивчає внутрішні цінності природи і бережливе ставлення до всього живого. З тих часів і до сьогодні день смерті святого Франциска святкують як День захисту тварин.

В Україні Міжнародній день захисту тварин святкується починаючи із 2000 року. У цей день проводяться численні мітинги, акції, що покликані виховати у дітей та дорослого покоління бережливе та відповідальне ставлення до братів наших менших, а притулки намагаються звернути увагу на проблему бездомних тварин.

Пропонуємо низку документів та матеріалів виявлених у Державному архіві Полтавської області щодо утримання та використання собак у період тимчасової окупації Полтавщини фашистськими загарбниками (1941 – 1943 рр.).

Обов’язкова постанова № 25 по Лубенській районній Управі від 11 грудня 1941 року

«Про боротьбу зі сказом і про порядок тримання сторожових, мисливських та інших собак».

З метою охорони здоров’я населення району і попередження розповсюдження сказу серед тварин Лубенська Районна Управа постановляє:

1. Зобов’язати власників сторожових, мисливських і інших собак з часу оголошення цієї постанови тримати своїх собак на прив’язі або в намордниках з ошийником.

2. Власники собак зобов’язані в двохденний термін з дня оголошення цієї постанови зареєструвати своїх собак в місцевій поліції та одержати на них реєстраційні знаки.

3. Після терміну вказаному в п. 2 цієї постанови для реєстрації собак, всі собаки без ошийників та реєстраційних знаків, коли вони не будуть прив’язані, вважатимуться бродячими і підлягатимуть негайному виловленню та знищенню.

4. Зобов’язати власників тварин у всіх випадках покусів собаками негайно сповіщати про це вет. сан. нагляд району.

5. Всіх хворих тварин на сказ негайно знищувати і не здираючи шкіри закопувати на глибину не менше 2-х метрів.

6. Тварини, покусані собаками і підозрювані в захворюванні на сказ, підлягають обов’язковій ізоляції і спостереженню вет. лікаря або вет. фельдшера на встановлений строк.

Примітка: покусані собаки й коти негайно знищуються.

7. Люди, покусані скаженими і підозрілими на сказ тваринами, негайно направляються до найближчої Настеренської станції для одержання запобіжних щеплень, повідомляючи про це мед. сан. нагляд.

8. В господарствах, де було зареєстровано випадки сказу забороняється: забивати тварин на м’ясо без дозволу вет. лікаря або вивозити з господарства тварин, які перебувають під вет. наглядом.

9. Собаки й коти, що не мають клінічних ознак сказу, але покусали людей чи тварин, підлягають негайній ізоляції та ветеринарному спостереженню протягом 14 днів з часу покусів людей чи тварин.

10. Зобов’язати Міську Управу по місту і сільських управах по селах організувати знищення бродячих собак.

Примітка: Спійманих бродячих собак відправляти для утілізації на Лубенську Утильустановку.

11. До винних в порушенні цієї постанови будуть застосовані заходи – штраф до 100 крб.

12. Нагляд за виконанням цієї постанови покладається на мед. сан. догляд, Міську Управу, Сільські управи та Райполіцію.

13. Ця постанова набуває чинності з дня її оголошення і дії на терені Лубенського району до її скасування.

Голова Лубенської Районної Управи

Т.в.о. секретаря Лубенської райуправи

(ДАПО, ф.р.-2738, оп. 1, спр. 1, арк. 18). 

 

Обов’язкова постанова Градизької районної управи від 13 березня 1943 р.

«Про порядок тримання собак».

З наступом весни збільшується кількість випадків захворювання собак на сказ, що загрожує захворюванню людей та тварин, аби запобігти таким випадкам НАКАЗУЮ:

1. Всім власникам собак тримати їх лише на прив’язі незалежно від породи та віку.

2. Всіх собак, які будуть бродить по населеним пунктам та в околицях їх, після оголошення цієї постанови, убивати, а власників їх оштрафувати в сумі до 500 крб.

3. Сільським старостам організувати справу знищення бродячих собак.

4. Догляд за виконанням цього покладаю на сільських старост та поліцію.

5. Постанова набирає чинності з дня оголошення і діє до моменту її скасування.

 

Шеф району                                                       підпис

(ДАПО, ф.р.-2900, оп. 1, спр. 1, арк. 54).

 

Лист Градизької районної управи від

13 березня 1943 року до всіх старост району

Згідно тимчасового розпорядження Райхскомісаріату України від 27 січня 1942 року Вам необхідно провести за 1943 рік податок з власників собак.

Податок сплачується за рік, за одну собаку 150 крб., а коли хто має більше собак то податок збільшується на 300 крб. за кожну слідуючу собаку.

Власники собак, які утримують таких, за дорученням німецької влади зі службових причин, то такі вільні від сплати податку.

Якщо собака згине або буде забита в першій половині року, то річна сума податку зменшується на половину.

Податок від собак належить виплачувати 1-шу половину до 15 квітня 1943 р., другу половину до 15 жовтня 1943 р.

Для переведення податку в терміновому порядку зробити облік власників собак та оголосити про терміни  сплати під розписку.

Зібрані гроші здавайте до каси РФВ з супровідною відомістю за встановленою формою.

Списки про нараховані суми податку подайте обов’язково РФВ до 25 березня, за несплату податку у визначені терміни нараховуйте пеню розміром одна десята відсотка за кожен просрочений день.

Шеф району  Нач. РФВ

(ДАПО, ф.р.-2900, оп. 1, спр. 1, арк. 55).

 

Лист Градизької районної управи від 15 березня 1943 року до всіх старост Градизького району.

В додаток до обов’язкової постанови про порядок тримання собак, роз’яснюю всі шкіри забитих собак обов’язково здати на Заготпункт, а тушки на салотопку.

Шеф району                                                    підпис

(ДАПО, ф.р.-2900, оп. 1, спр. 1, арк. 52).

 

Собаки замість танків

По повідомленню сержанта Владимировича, 800 собак, навантажених мінами, мусили прорвати німецький фронт на схід від Харкова. На собак наділи жилетки, з обох боків котрих були прикріплені вибухові бомби, з’єднанні між собою прутиком, який при пролазі собаки під возом або танком зламувався і викликав вибух. Але налякані раптовим загорожувальним вогнем німецьких військ, собаки кинулися на власні позиції і намагалися прорватися через них. При цьому вони вибухали і вбили силу червоноармійця. (днб).

Кременчуцький округовий часопис «Дніпрова Хвиля». - 1942. - 30 липня. -  № 44 (61). – С. 1.

 

Собака на полях бою

І в сьогоднішні війні виявив себе собака помічником німецьких вояків не раз у дуже важливих завданнях. Нацьковувати собак з вибуховим матеріялом на німецькі танки, при чому собаки самі гинули, не спричинивши шкоди танкам, залишилось все таки спеціяльністю большевиків. Німецькі Збройні Сили таких методів не знають: собака виконує утут службу кур’єр, охорона та санітар. Суворої минулорічної зими на Сході допомогав собака німецьким воякам як тягова сила до саночок. Про воєнне дресування собак пише Й. Келінг у часописі «Райхс-Тіршуцблят». Закуплених військом собак вишколюють собакорезервові дружини в певному напрямі дії. Перш за все вони мусять навчитися бути слухняними. Керівники, досвідчені знавці собак, з любов’ю та добротою прищеплюють тваринам в короткому часі найпотрібніші загальні знання так, що з 8-ми тижневого часу навчання ще досить часу залишається на спеціяльну учбу. Якщо «вовк» має тати кур’єром, його віддають в кур’єрську групу, що складається з двох чоловік і трьох собак. Тут засвоює він собі, залежно від вдачі, дві річі: пробігати вже знайомою йому дорогою на команду «зголошення», або проходити певну віддаль «за нюхом» по шляху позначеному краплями запашної речовини аж до керівника, який вже його чекає. Чи він при цьому переносить зголошення, чи клітку поштових голубів, чи амуніцію, чи тягне за собою розмотувальний з рольки дріт, який має дати важливий зв’язок – це байдуже. Важне те, щоб тварина дійшла до визначеної їй мети. Якщо собака має бути охороною, тоді ним піклується виключно одна та сама людина. Він повинен навчитись докладно перешукувати терен, шириною коло 120 метрів, затримати особи, що тут їх знайде і повідомити гавканням. Тільки тоді, коли ці особи намагалися б утікати або атакувати, може цей охоронний собака кинутись на них. Так дресировані тварини дали вже багато цінних послуг у боротьбі з большевиками і врятували не одного німецького вояка, а навіть цілі групи від несподіваних большевицьких заскочень. Шукати ранених – це для санітарного собаки не важке завдання. Коли тварина відриє раненого, вона знає, що треба забрати з його шиї шкуряний значок, який висить на стрічці, і віднести його до провідника. Цей іде тоді з ним до раненого вояка.

Український часопис міста й села «Голос Полтавщини». - 1943. - 30 травня. -  № 45 (225). – С. 2.

 

У державному архіві зберігся також досить цікавий дореволюційний фонд особового походження «Бек-Гергаррд М.В. – дворянин, власник розплідника породистих собак, ст. Преображенська Варшавської залізниці, маєток Беково» (ф. 165). На жаль, у фонді збереглася лише одна справа – це книга обліку породистих собак за 1899 – 1915 рр., але у справі можна досить детально прослідкувати, які були тогочасні породи, якого віку, статі, хто були їхні батьки, дослідити які вони мали нагороди, відзнаки тощо та навіть переглянути їх родословну.

Всього у справу занесено 52 породисті собаки. Серед них зустрічаються такі породи собак, як: «фокс-терьер, кокер-спаниель, ирландский сеттер, такса немецкая, английский сеттер»та ін. На кожну собаку у справі заведено окрему сторінку з повним її описанням, ось одна із таких сторінок:

«...Порода: фокс-терьер, имя – Белла,

родилась 10 октября 1900 года,

вся белая...

Родословная:

Отец (Parents): Бенго;

Grand-Parents: Partney-Bean(5 призов в Англии);

Partney-Courtesy (3 первых приза, 2 вторых приза из Лондона);

Great-Grand-Parents: Fom Neweome, Avon Mary, Apoloqy, Ebor-Solution;

Great-Great-Grand-Parents:Visavis, Atal Newcome, Bakkanal,...

... Мать: Пупенфес г. Бено (3 первых приза и один второй приз в Германии, золотая медаль);

Grand-Parents: Prime Claude (вывознаяизГермании),

Pulcherina (вывознаяизГермании);

Great-Grand-Parents: Claude Duval, Azalea,Vieni, Azalea.

Выставки, полученные награды и прочие:

Приобретена в питомнике г. К.А. Бено. На 1-й выставке – большая серебрянная медаль, на 2-й выставке – высший отзыв, на 3-й выставке – высший отзыв...»

(ДАПО, ф. 165, оп. 1, спр. 1, арк. 1).

 

У зв'язку з відзначенням 04 жовтня Міжнародного дня захисту тварин сподіваємось, що документи допоможуть нагадати людям про їхню відповідальність за тварин, які для багатьох людей стали незамінними членами сім'ї.

 

Ірина Дудяк, головний спеціаліст відділу інформації та використання документів Державного архіву Полтавської області

 
Друк