Previous Next

Нові надходження

Зазвичай історичні процеси, події, факти вивчаються через призму офіційних джерел. Однак, вони будуть неповними і однобокими, якщо не відображатимуться через суб’єктивне сприйняття їх пересічним громадянином.

Адже у кожному індивідуально неповторному та незаангажованому особистому документі (лист, спогад, щоденник, записка тощо) є унікальна інформація з історії всіх проявів життя держави та суспільства.  Розуміючи це, Державний архів Полтавської області активно  поповнює джерельну базу документами особового походження. Так на початку 90-х років минулого століття  на зберігання надійшла сенсаційна знахідка – щоденник полтавського лікаря О.Несвіцького «Полтава у дні революції та період смути 1917 – 1921 роки». До архіву його приніс робітник Микола Пелих, який віднайшов документ у звалищі макулатури однієї із полтавських шкіл та інтуїтивно відчув небуденність своєї знахідки. Зважаючи на те, що документів періоду Української революції 1917 –  1921 років збереглося не так багато, щоденник був виданий та перевиданий, мав великий суспільний резонанс і швидко став бестселером.

Однак, в архіві не було документів про самого Олександра Несвіцького (1855 – 1942). Після його смерті в часи нацистської окупації родина виїхала з Полтави. Опублікований державним архівом щоденник потрапив до наукового обігу і на початку 2000-х років Несвіцьким, які мешкали у Львові, був переданий екземпляр полтавського видання.

За сприяння кандидата наук з мистецтвознавства Олени Цимбалюк зі Львова у лютому 2020 року останній представник родини Несвіцьких пані Елеонора (так сталося, що кілька тижнів тому вона відійшла у вічність) зголосилася передати на зберігання до державного архіву родинну реліквію – цілісний особовий фонд полтавського лікаря О.О.Несвіцького.

Документи будуть опрацьовані та надійдуть в науковий обіг у 2021 році.


Друк   E-mail