Previous Next

Виставка "Ми йшли до тебе, перемого!"

28 жовтня 2019 року Державний архів Полтавської області відкрив документальну виставку «Ми йшли до тебе, перемого!», присвяченій 75-річчю звільненню України від нацистських загарбників.

Місце проведення: корпус № 2 Державного архіву Полтавської області (вул. Зигіна, 1 а).

На виставці були присутні студенти Полтавського педагогічного університету імені В. Г. Короленка, представники ЗМІ, громадськість, державні службовці, краєзнавці.

Виставка підготовлена на виконання Указу Президента України № 99/2019 від 03 квітня 2019 року «Про відзначення у 2019 році Дня пам'яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистів з України» 

Документальна виставка складається із двох головних розділів, містить 57 документів, з них 20 – текстових.

У першому розділі представлено документи, які відтворюють хронологію подій (переважно військових), що відбувалися упродовж вересня 1943 - жовтня 1944 років, зокрема визволення бійцями Червоної армії населених пунктів Полтавщини від нацистів, світлини зруйнованих міст і сіл, похідних маршів окремих підрозділів частин Червоної армії, схеми форсування річки Дніпро у вересні-жовтні 1943 року, плакати та листівки, що поширювалися радянським командуванням на звільнених від ворога областях, накази Полтавського обласного військового комісаріату за жовтень-грудень 1943 року про мобілізацію молоді до лав Червоної армії, портрети краян – визначних діячів партизанського радянського руху та командуючих Української Повстанської Армії, повідомлення газети «Зоря Полтавщини» про остаточне визволення території радянської України від ворога документи, що свідчать про злочинні дії радянського режиму на звільнених територіях: масову депортацію кримських татар та інших малих народів Криму, проведення операції «Вісла» та ін.

Документи другого розділу розповідають про високу ціну Перемоги та жертовну допомогу місцевого населення фронтові. На стендах містяться повідомлення періодичних ЗМІ про збір врожаю 1944 року на Полтавщині і передачу його у фонд оборони, документи про розгортання у прифронтовій зоні цілої мережі евакогоспіталів, мобілізацію молоді на будівництво оборонних споруд та стратегічні підприємства, збір продуктів та теплих речей серед населення для воїнів Червоної армії, копія інформаційного листа Державного банку Полтавському обкому КП(б)У від 06 червня 1946 року про кошти, зібрані населенням Полтавщини на будівництво танкової колони, світлини ударників праці та благодійних осіб.

Представлені на виставці документи свідчать, що звільнення України, попри винятковий героїзм простих бійців, було надзвичайно кровопролитним. З січня 1943 року по жовтень 1944 року в ході однієї оборонної та 11 наступальних операцій Червоної армії було втрачено близько 3,5 млн. чол.; водночас перемога стала можливою завдяки жертовній праці мільйонів працівників тилу.

Виставка підготовлена на основі документів Центрального державного  кінофотофоноархіву ім. Г. Пшеничного та  Державного архіву Полтавської області.


Друк   E-mail