Колектив Державного архіву Полтавської області щиро вітає заступника директора-начальника відділу інформації та використання документів ПУСТОВІТА ТАРАСА ПАВЛОВИЧА  з ювілеєм!!!!

Колектив Державного архіву Полтавської області щиро вітає заступника директора-начальника відділу інформації та використання документів ПУСТОВІТА ТАРАСА ПАВЛОВИЧА з ювілеєм!!!!

 ДОРОГА ДО ХРАМУ ІСТОРІЇ

(до 60-річного ювілею Тараса Пустовіта)

«Народ, що породив висловника своїх думок і настроїв, 

чи то поета, чи діяча на громадській ниві,

наділяє його рисами свого Я».

                                                                  Симон Петлюра 

Полтавська земля зростила не одне покоління відомих діячів культури та науки. Особливу когорту становлять люди, які присвятили себе вивченню історії рідного краю та реалізувалися в суспільних сферах життя. До такої плеяди талановитих земляків належить Тарас Павлович Пустовіт – досвідчений архівіст, історик, авторитетний краєзнавець.

Тарас Пустовіт народився 13 серпня 1959 року в м. Кременчуці Полтавської області в родині полтавського журналіста Павла Микитовича Пустовіта та медсестри Валентини Леонідівни. У сім'ї почерпнув любов до слова, історії, повагу до людей та українського народу. Дитинство його пройшло на мальовничих просторах Кременчуччини. І до сьогодні ювіляр з трепетом згадує той час, коли годинами міг спостерігати за швидкоплинним Дніпром.

До Кременчуцької середньої школи № 11 вступив у 1966 році, а вже в 1970 році родина переїхала до Полтави, тому навчання продовжив у середній школі №14 м. Полтави.

Будучи людиною творчою та обдарованою, Тарас Пустовіт у 1976 році успішно складає вступні іспити на струнне відділення (скрипка) музичного училища імені М. В. Лисенка. Відразу після навчання був призваний до лав Радянської армії. У 1980 році вступив на історичний факультет Полтавського державного педагогічного інституту імені В. Г. Короленка. У роки студентства брав участь в оркестровій групі інститутського хору «Калина».

Трудовий шлях розпочав у серпні 1984 року у середній школі № 1, а згодом – у середній школі № 3 міста Комсомольська (нині – Горішні Плавні) Полтавської області. Сумлінно пропрацював учителем історії та суспільствознавства три роки. Пізніше сам ювіляр зізнавався, що педагогіка не зовсім те, де б хотів себе реалізувати. Залишивши Комсомольськ, повернувся до Полтави у пошуках нового осередку власної професійної діяльності.

Справді улюбленою для Тараса Павловича стала архівна справа. Поріг Державного архіву Полтавської області він переступає ось уже 31 рік. Працював на посадах архівіста ІІ категорії, молодшого наукового співробітника, наукового співробітника, старшого наукового співробітника відділу публікації та використання документів, головного архівіста, головного спеціаліста-архівіста відділу організації та координації архівної справи, начальника відділу інформації та використання документів. З 2007 року і до сьогоднішнього дня обіймає посаду заступника директора – начальника відділу інформації та використання документів державного. Пройшовши всі щаблі кар’єри, Тарас Павлович на власному досвіді осягнув всю складність і колосальну значимість архівної справи. Саме його краєзнавчі дослідження повернули до суспільної свідомості видатних постатей українства, чия діяльність була зумисне забута або свідомо замовчувалася. Уперше презентовані архівні документи  про репресії та  голодомори на Полтавщині 1932 -1933 та 1946 – 1947 років, зорганізовані радянською владою; документи про видатного українського державного діяча Симона Петлюру, повстанський антибільшовицький рух на Полтавщині у 1918 – 1921 роках тощо.

Тарас Пустовіт є автором і співавтором понад 1000 публікацій краєзнавчої тематики, а також одним із організаторів таких фундаментальних видань як енциклопедичний довідник «Полтавщина», Полтавська енциклопедія «Полтавіка»; учасником колективних монографій «Полтавщина. Історичний нарис», «Полтава. Історичний нарис», «Полтавщина: влада на історичних паралелях», «Полтавська обласна філармонія  - 70», серії видань «Реабілітовані історією», «Герої землі Полтавської», наукового видання «Тарас Шевченко і Полтавщина». Упорядковував збірники документів з історії архівної справи на Полтавщині, видання щоденника полтавського лікаря О. О. Несвіцького «Полтава у дні революції та в період смути 1917—1922 рр.», видання «Адміністративно-територіальний поділ Полтавщини. 1648—2002»), збірники документів «Український національно-визвольний рух. Березень-листопад 1917 року», «Полтавщина у Великій Вітчизняній війні. 1941—1945 рр. (до 65-ї річниці Перемоги над фашизмом, «Полтавській області — 75 років» та багато інших. До 100-річчя Української революції за участі Пустовіта Т.П. підготовлений збірник «Українська революція 1917-1921. Полтавський вимір. Події, постаті, документи. 1917-1921» у трьох томах.

На зламі 80–90-х років минулого століття Тарас Пустовіт став активним учасником місцевого товариства “Просвіта” імені Т. Г. Шевченка, а згодом очолив цю організацію. Завдяки діяльності просвітян відроджувалась українська мова, культура та історія. Вони співпрацювали з Полтавськими єпархіями Української автокефальної православної церкви, Української православної церкви Київського патріархату. Крім того, втілювались в життя видавничі ідеї, організовували музичний фестиваль «Мазепа-фест», пластунські табори для молоді, заходи, присвячені відомим співвітчизникам.       

Тарас Пустовіт є членом редакційних колегій періодичних видань «Полтавська Петлюріана», «Полтавські єпархіальні відомості», «Наше слово». За його плечима - членство в регіональній Комісії з реабілітації у Полтавській області жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 – 1991 рр. при Полтавській обласній  державній адміністрації, Консультативній раді з питань охорони культурної спадщини при Департаменті культури та туризму Полтавської обласної державної адміністрації, Комісії з питань найменування та перейменування елементів міського середовища та інфраструктури, увічнення пам’яті осіб та подій при Управлінні культури Полтавської міської ради.  

Упродовж 2015 – 2016 років у рамах державної програми декомунізації брав участь в заходах по перейменуванню назв вулиць, населених пунктів Полтавської області.

Праця відомого полтавського архівіста відзначена Почесною Грамотою та Подякою Кабінету Міністрів України; подячними Грамотами Патріарха Київського і всієї Руси-України. Тарас Павлович є лауреатом премії Української бібліотеки імені С. Петлюри у Парижі; Всеукраїнської премії у галузі архівознавства, археографії і документознавства імені Василя Верете6ннікова; обласної премії імені Івана Котляревського; Полтавської єпархіальної УПЦ КП премії імені Паїсія Величковського; міської премії імені Самійла Величка.

Указом Президента України від 23.06.2009 року №475/2009 за вагомий особистий внесок у розвиток конституційних засад української державності, багаторічну сумлінну працю та високий професіоналізм Тарасу Павловичу Пустовіту присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України».

Колектив Державного архіву Полтавської області щиросердно вітає шановного іменинника з ювілеєм! Бажаємо міцного козацького здоров’я, довголіття, натхнення в роботі, цікавих краєзнавчих розвідок та родинного затишку. Многая літа!  

Друк