Previous Next

Відкриття документальної виставки до 74-річчя перемоги над нацизмом у Європі

07 травня 2019 року Державний архів Полтавської області відкрив документальну виставку «Злочини Третього Райху. Полтавщина» до 74-річниці Перемоги над нацизмом у Європі.   

Документи першого розділу розповідають про окупаційну політику Третього Райху в Україні у 1941-1944 роках. У даному розділі, зокрема, містяться об'яви, оголошення, накази та агітаційні матеріали нацистської влади, а саме: об'яви про обов'язковий перепис населення (1941 р.), оголошення польового коменданта м. Кременчук про здачу місцевим населенням у комендатуру протягом 5 днів усіх радіоприймачів (1941), Пам’ятка про нагальні завдання в роботі голів районів і міст (голів волостей і старост сіл) (1942 р.). У центральній частині розділу представлено архівні документи та матеріали періодичних видань, що розповідають про створення нацистською владою на теренах Полтавщини низки концентраційних таборів та жахливі умови перебування у них радянських військовополенених. Про долі приречених-в’язнів свідчать особові фільтраційні справи військовополонених Червоної армії, тогочасні світлини, витинки з місцевих періодичних видань «Зоря Полтавщини», свідчення очевидців та ін.

У другому розділі містяться документи, які свідчать про трагічні долі сотень тисяч молодих людей, які у період Другої світової війни опинилися на чужині, на примусових роботах передовсім у Німеччині. Найбільш інформативні документи цього напряму –  фільтраційні справи та листи остарбайтерів. Представлені документи є різними, в залежності від обставин та часу їх написання. Листи невільників Третього Райху, зокрема, свідчать, що остарбайтерів активно використовували як німецькі, так і радянські ідеологи. Досить інформативними і цінними джерелами у площзині здійснення злочинів окупаційною владою на місцях є хронологічні довідки, складені сільрадами Полтавської області у 1944-1945 роках. Доповнюють текстові документи світлини найбільших зруйнованих міст Полтавщини Полтави та Кременчука.

Організатори виставки під час заходу прагнули підкреслити, що документи Другої світової війни це цінне і неупереджене джерело для об’єктивного пізнання минулого. І Україна у цій страшній війні постраждала чи не найбільше серед інших колишніх республік СРСР. Основне гасло документальної виставки «1939-1945. Пам’ятаємо. Перемагаємо».

Документальна виставка підготовлена на виконання Указу Президента України №99/2019 від 3 квітня 2019 року «Про відзначення у 2019 році Дня пам'яті та примирення, Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні та 75-ї річниці вигнання нацистів з України». Виставка підготовлена на основі документів Центрального державного  кінофотофоноархіву ім. Г. С. Пшеничного, Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України, Державного архіву Полтавської області, архіву СБУ в Полтавській області.

Друк