• Eng
  • Рус
  • Укр

До уваги громадян, які бажають отримати архівні послуги!

Інформація щодо оформлення запитів та роботи читальних залів розміщена у рубриці"ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН".

Відкриття документальної виставки до 85-ї річниці Голодомору в Україні

22 листопада 2018 року Державний архів Полтавської області відкрив документальну виставку «Голодомор-геноцид 32-33 пам’ятаємо» до 85 роковин Голодомору 1932-1933 років в Україні.

Виставка експонується у Полтавському обласному інституті педагогічної післядипломної освіти ім. М. В. Остроградського за адресою: вул. Соборності 64-ж, м. Полтава.

На виставці були присутні методисти Полтавського обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, учителі загальноосвітніх шкіл м. Полтави та Полтавської області, представники громадськості. 

На виставці представлено 52  документів  (з них 32 текстових) за період 1929-2016 років.

Виставка складається із двох розділів.

У першому розділі розповідається про основні причини, що призвели до Голодомору в Україні у 1932-1933 роках. Тут, зокрема представлено постанови вищих органів влади, місцевих партійних та радянських органів, силових структур (постанова ЦВК та РНК СРСР «Про охорону майна державних підприємств, колгоспів та кооперації і зміцнення громадської (соціалістичної) власності» від 7 серпня 1932 р.; постанова Раднаркому УСРР «Про заходи до підсилення хлібозаготівель» від 20 листопада 1932 р.; постанова Раднаркому УСРР і ЦК КП(б)У «Про занесення населених пунктів на чорну дошку» від 6 грудня 1932 р.; оперативний наказ по Державному політичному управлінню УСРР № 2 від 13 грудня 1933 р.; обов’язкова постанова Полтавської міськради «Про реєстрацію колгоспних комор, в яких зберігається хліб» від 9 січня 1933 р.) стосовно проведення хлібозаготівельної кампанії та застосування різних репресивних заходів до «саботажників»; повідомлення друкованих ЗМІ про розгортання мережі ТОРГСИНів у м. Полтава, плакати 1930-х років, що розповідають про стратегічні напрямки розвитку політичного та економічного життя країни, та ін. 

Документи другого розділу свідчать про перебіг та наслідки трагічних подій 1930-х років. Викликають зацікавленість, зокрема: звернення голови Писарівської сільгоспартілі ім. Шевченка Новосанжарського району до голови ВУЦВКу Г.І. Петровського про продовольчі труднощі в селі (10 травня 1932 р.);лист Миргородського районного відділення ДПУ приймальної голови ВУЦВКу про продовольчі труднощі в районі (14 травня 1932 р.); розпорядження приймальної голови ВУЦВКу Решетилівському та Глобинському райвиконкомам про вжиття заходів у зв’язку з голодом у вказаних районах (травня 1932 р.); вироки Кущового народного суду Полтавського міського району громадянам за різні правопорушення, у тому числі, за крадіжки продуктів харчування (ф.р-2020); витинки з газети «Більшовик Полтавщини за 1932-1933 рр., що свідчать про хід виконання планових показників під час проведення хлібозаготівель у районах Полтавщини; на стендах також представлено карту України, на якій визначено області найбільших демографічних втрат; копії актових записів громадянського стану про смерть від голоду у 1932-1933 рр., світлини жертв Голодомору, тощо. 

Виставка підготовлена на виконання Указу Президента України № 523/2016 «Про заходи у зв’язкуз 85-ми роковинами Голодомору 1932-1933 років в Україні – геноциду українського народу».     


Весь контент доступний за ліцензією  Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

© 2019 Державний архів Полтавської області
Розробник: Divilon