• Eng
  • Рус
  • Укр

До уваги громадян, які бажають отримати архівні послуги!

Інформація щодо оформлення запитів та роботи читальних залів розміщена у рубриці"ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН".

Участь полтавських архівістів у круглому столі, присвяченому проблемам української православної церкви

20 листопада 2018 року у Полтавському національному педагогічному університеті імені В. Г. Короленка відбувся круглий стіл на тему: «Українське православ’я – Томос про автокефалію – виклики і реалії сьогодення» У заході взяли участь директор Департаменту інформаційної діяльності і зв’язків з громадськістю ОДА Вікторія Пилипенко, начальник відділу національностей, релігій, планування, обліку та звітності Департаменту культури і туризму ОДА Володимир Состін, науковці, студенти, представники громадськості, ЗМІ. За задумом організаторів, захід носив світський характер, без участі представників релігійних конфесій Полтавщини.  

Модераторами заходу виступили Людмила Бабенко, доктор історичних наук, завідувач кафедри історії України  ПНПУ імені В. Г. Короленка, Ю. Вільховий, кандидат історичних наук, доцент кафедри всесвітньої історії та методики викладання історії  ПНПУ імені В. Г. Короленка.  Виступ модераторів звернув увагу присутніх на історичні витоки української автокефалії. Зокрема,   доцент Ю. Вільховий акцентував увагу колег на тому, що надання Томосу – акт відновлення історичної справедливості, а не «подарунок» вищих церковних ієрархів. 

Ірина Діптан, кандидат історичних наук, доцент кафедри історії України ПНПУ провела екскурс для присутніх до подій, як відбувалося входження Київської метрополії у підпорядкування Московського патріархату у ХVII-XVIIIстоліттях.

Ігор Сердюк, доцент кафедри історії України ПНПУ на основі аналізу радянських підручників за 1950-ті-1980-ті роки показав питання вихолощення церковних проблем у радянській історіографії. Натомість наголосив, що незважаючи на сучасні умови розвитку, питання історичної тяглості «підкорення» українського православ’я російській гілці не знайшло своє відображення і в х українських шкільних посібниках.

Вячеслав Сушко, старший науковий співробітник Державного архіву Полтавської області акцентував свою увагу на благодійній діяльності осередків українського православ’я, які часто ставали фундаторами навчальних закладів і об’єктів культурної сфери. Підкреслив, що в умовах ідеологічної гібридної війни та ідей «руського мира» надання Томосу дозволить представникам української православної церкви проводити рішучу і самостійну політику.

Представники студентської ради історичного факультету вказували на переважаючу індиферентність молоді відносно релігійних питань, як наслідок – байдуже ставлення до питання автокефалії і питання надання Томосу.

Учасники круглого столу висловили твердження, що просвітницька діяльність вкрай необхідна у сучасних умовах, адже багато громадян не відчуває різниці між української православною церквою Київського патріархату і московського. Учасники круглого столу висловили сподівання про проведення заходів на релігійну тематику, оскільки ця проблема має звучати у суспільстві.  


Весь контент доступний за ліцензією  Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

© 2018 Державний архів Полтавської області
Розробник: Divilon