• Eng
  • Рус
  • Укр

До уваги громадян, які бажають отримати архівні послуги!

Інформація щодо оформлення запитів та роботи читальних залів розміщена у рубриці"ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН".

Онлайн-виставка «Діяльність полтавської філії Спілки радянських письменників України у 1950-ті -1960-ті роки»

Полтавщина здавна славилася власними самобутніми літературними традиціями, а наші земляки по праву займали провідні позиції у презентації літературного обрису українства.

У повоєнні роки у м. Полтаві життєво важливою була необхідна відповідна організація письменників. І цьому існували об’єктиві причини. Полтавські літератори уже переросли таку форму  як літературне об’єднання (існувало з 1945 р). Робота по керівництву літературним рухом та виховання молодих кадрів стала надто трудомісткою справою. 

Письменники Полтавщини майже завжди займалися літературою роботою у вільний від служби час, так би мовити між іншим. Для того, щоб творча людина працювала продуктивно, для цього необхідно зробити літературну роботу її основною діяльністю. Зробити це було неможливим у літературному об’єднанні, яке існувало як щось на кшталт художньої самодіяльності. Масштаби, яких набула літературна робота у області, вимагали певних грошових витрат (виклики літераторів для обговорення рукопису, творчого звіту, поїздку письменників для роботи із читачами.

Значним стимулом до позитивних змін на краще у цьому процесі відіграв ХХ з’їзд КПРС і  доповідь, озвучена генеральним секретарем М. Хрущовим «Про наслідки культу особи та його подолання». Рішення цього з’їзду позитивно вплинули і на морально-психологічну атмосферу у суспільстві. Саме тому, невдовзі, у квітні 1956 року, ЦК КП (б) У  своїм рішенням дозволив у Полтаві відкрити Спілку письменників України.

26 квітня 1956 року у приміщенні Полтавського обкому Компартії України  відбулася нарада членів спілки письменників і письменників-початківців. Першим питанням на порядку денному було про організацію спілки письменників України.

Відповідальний секретар Спілки радянських письменників України С. Скляренко перебував на вказаній нараді і мав переднє слово Він вказував на умови, у яких перебували літератури у сталінський період: «Треба сказати, що наші письменники описували таких героїв, таких ідеальних людей, яких немає в природі і охаювали правду». 

Відповідне відображення про створення у Полтаві творчого осередку знайшло своє відображення і у документах керівних органів письменства. Так, постановою Президії спілки радянських письменників України від 3 січня 1957 року діяльність полтавської філії була офіційно затверджена.

 У 2016 році літературна громадськість Полтавщини відзначає 60-ліття від часу створення полтавської філії Спілки радянських письменників України (нині – Полтавська обласна організація Національної спілки письменників України).  У зв’язку з цим Державний архів презентує онлайн-виставку «Діяльність полтавської філії Спілки радянських письменників України у 1950-ті -1960-ті роки»


Весь контент доступний за ліцензією  Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

© 2019 Державний архів Полтавської області
Розробник: Divilon