• Eng
  • Рус
  • Укр

До уваги громадян, які бажають отримати архівні послуги!

Інформація щодо оформлення запитів та роботи читальних залів розміщена у рубриці"ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН".

Документальна виставка „Політика кремля – війна проти власного народу”

19 травня 2017 рокуу Державному архіві Полтавської області відкрито документальну виставку „Політика кремля – війна проти власного народу” до 80-річчя Великого терору – Дня памяті жертв політичних репресій.

        На виконання Указу Президента України від 23.03.2017 року №75/2017 „Про заходи у зв’язку з 80-ми роковинами Великого терору – масових політичних репресій 1937-1938 років” та у зв’язку з відзначенням в Україні Дня пам’яті політичних репресій, Державним архівом Полтавської області спільно з Управлінням СБУ в Полтавській області 19 травня 2017 року підготовлено документальну виставку, яка складається із двох розділів та містить 50 документів, і з них 27 - ілюстративних. Мета заходу: за допомогою документальних джерел нагадати сучасникам про жахливі злочини тоталітарного режиму ХХ ст., водночас. вшанувати пам'ять мільйонів жертв безпідставно репресованих громадян УРСР у період 1920-1950-х рр.

  У першому розділіорганізатори виставки на підставі документальних свідчень показали усю злочинну сутність більшовицького режиму, який було силою встановлено більшовиками в Україні у 1919-1920 роках: накази губернських та повітових органів ЧК за 1919 рік про обов’язкову реєстрацію колишніх військовослужбовців, заборону будь-якої національної символіки, уведення цензури; оперативний наказ №2 по ДПУ УРСР від 13 лютого 1933 року про нещадну боротьбу із контрреволюцією, у тому числі саботажем під час проведення хлібозаготівель; накази начальника УНКВС по Полтавській області за вересень 1938 року.

  У другому розділі представлено документи зі звинувачувальних справ, матеріали періодичних видань, ілюстративні матеріали, які свідчать, що маховик масових політичних репресій торкнувся фактично усіх верств місцевого  населення – репресії і терор стали головною зброєю Москви на шляху ліквідації своїх політичних опонентів (передовсім колишніх очільників та учасників української революції), усіх так званих неблагонадійних та підозрілих осіб, різного плану шпигунів. На стендах містяться документи зі звинувачувальних справ  видатних державних і політичних діячів України М. С. Грушевського (1866-1934), родичів С. В. Петлюри, представників національної культури: письменників О. І. Ковіньки (1900-1985), Остапа Вишні (1889-1956), політичного і громадського діяча, професора В. О. Щепотьєва (1880-1937), етнографа, культуролога, мистецтвознавця Я. О. Риженка (1892-1974) та ін. Окремі публікації «Викрито націоналіста-дворушника», «До кінця викрити рештки  націоналістичної контрабанди в педінституті» у газеті «Більшовик Полтавщини» (1934 р.) свідчать наскільки цинічно  у тих умовах діяла влада. Як правило, після звинувачувальних публікацій у ЗМІ, людей виключали з партії, позбавляли посад і незабаром репресували. 

 Частина документів другого розділу розповідає про пошанування пам’яті безпідставно репресованих громадян у період незалежної України, зокрема тут представлено документи про організацію виставок, видання на Полтавщині серії книг «Реабілітовані історією», відкриття меморіальних дошок та ін.

   Представлені документи свідчать, що після Голодомору 1932-1933 років, політичними репресіями та терором владою було завдано ще одного нищівного удару по усім верствам населення України, передовсім представникам інтелігенції. Відбувалося цілеспрямоване знищення генофонду українського народу.            

   У заході взяли участь: керівник аналітично-довідкової зали сектору архівного забезпечення Управління служби безпеки України у Полтавській області Євдокімова О.Є., студентська та учнівська молодь, представники громадськості та засобів масової інформації тощо.


Весь контент доступний за ліцензією  Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

© 2019 Державний архів Полтавської області
Розробник: Divilon