• Eng
  • Рус
  • Укр

До уваги громадян, які бажають отримати архівні послуги!

Інформація щодо оформлення запитів та роботи читальних залів розміщена у рубриці"ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН".

Документальна виставка до Дня пам’яті та примирення, присвячена 73-й річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

07 травня 2018 року у корпусі №  2 Державного архіву Полтавської області  було відкрито документальну виставку «Друга світова війна. Український рахунок», присвячена 73-річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. 

На заході були присутні учні Полтавської ЗШ І-ІІІ ступенів імені Т. Г. Шевченка, представники ЗМІ, державні службовці, краєзнавці, представники громадськості.    

Виставка складається з двох основних розділів. Документи першого розділу розповідають про окупаційну політику Третього Райху в Україні у 1941-1944 роках. У даному розділі, зокрема, містяться об'яви, оголошення, накази та агітаційні матеріали нацистської влади, а саме: об'яви про обов'язковий перепис населення (1941 р.), оголошення польового коменданта про здачу місцевим населенням у комендатуру протягом 5 днів усіх радіоприймачів (1941), Пам’ятка про нагальні завдання в роботі голів районів і міст (голів волостей і старост сіл) (1942 р.). У центральній частині розділу представлено документи, що розповідають про створення нацистською владою на теренах Полтавщини низки концентраційних таборів та жахливі умови перебування у них радянських військовополенених. Про долі приречених розповідають особові фільтраційні справи військовополонених, тогочасні світлини, витинки з місцевих періодичних видань «Зоря Полтавщини», «Полтавська думка», свідчення очевидців та ін.                  

У другому розділі містяться документи, які свідчать про трагічні долі сотень тисяч молодих людей, які у період Другої світової війни опинилися на чужині, на примусових роботах передовсім у Німеччині. Найбільш інформативні документи цього напряму –  фільтраційні справи та листи остарбайтерів. Представлені документи є різними, в залежності від обставин та часу їх написання. Листи невільників Третього Райху, зокрема, свідчать, що остарбайтерів активно використовували як німецькі, так і радянські ідеологи. Свідченням таких маніпуляцій є, приміром, копії так званих «патріотичних листів» остарбайтерів за кордон до неповерненців із розповідями про «щасливе і заможне» життя краян під сонцем сталінської конституції.

Виставка підготовлена на виконання Указу Президента України №85/2018 від 26 березня 2018 року «Про відзначення у 2018 році Дня пам’яті та примирення і 73-ї річниці перемоги над нацизмом у Другій світовій війні». Під час підготовки до проведення виставки використовувалися Центрального державного  кінофотофоноархіву ім. Г. С. Пшеничного, Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України,  Державного архіву Полтавської області, приватної колекції полтавця Б. Ю. Тристанова.


Весь контент доступний за ліцензією  Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

© 2019 Державний архів Полтавської області
Розробник: Divilon