• Eng
  • Рус
  • Укр

До уваги громадян, які бажають отримати архівні послуги!

Інформація щодо оформлення запитів та роботи читальних залів розміщена у рубриці"ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН".

05 травня 2017 року відкрито документальну виставку „Життя обпалене війною”

05 травня 2017 року у Державному архіві Полтавської  області відкрито документальну виставку „Життя обпалене війною” до Міжнародного дня пам’яті та примирення в рамках відзначення 72-ї річниці Перемоги над нацизмом у Європі та 72-ї річниці Перемоги у Другій світовій війні. 

На захід запрошені заступник голови-керівник апарату Полтавської обласної державної адміністрації Білокінь М.І., голова Громадської ради при Полтавській обласній державній адміністрації Голуб В.С. та члени громадської ради, представники засобів масової інформації, студентська та учнівська молодь та ін.

Виставка складається із двох розділів і містить 50 документів (з них 27 текстових).

У першому розділі представлено документи, що характеризують нацистський окупаційний та радянський режими у 1941-1945 рр.: об'яви, оголошення, накази та агітаційні матеріали німецької окупаційної влади (об'яви про обов’язків перепис населення (1941 р.), оголошення польового коменданта про здачу місцевим населенням у комендатуру протягом 5 днів усіх радіоприймачів (1941), про взяття на облік усіх безробітних у м. Кременчуці (1941), Пам’ятка про нагальні завдання в роботі голів районів і міст (голів волостей і старост сіл) (1942 р.), застереження для військовополонених про заборону наближення до німецьких жінок та дівчат, лист Хорольського гебітскомісара до Покровсько-Багачанської райуправи про заборону райуправам звільняти священиків та закривати церкви, агітаційні публікації німецької влади із закликом до молоді їхати на роботу до Німеччини (1942 рік), світлини, що свідчать про злочини нацистів – збір та знищення єврейського населення під Лубнами (1941 р.), зруйновані та спалені населені пункти Полтавської області.

Документи другого розділу розповідають про національне і духовне життя краю у період нацистської окупації. На стендах, зокрема, представлено листи відомих осіб та невільників Третього Райху, матеріали періодики, обкладинки окремих видань, світлини культурно-просвітніх діячів: лист єпископа Мстислава до митрополита Діонісія про церковне життя в Україні від 04 серпня 1942 року, звернення єпископа Лубенського та Миргородського, владики Сильвестра до православного духовенства і віруючого православного народу на Лівобережній Україні. 1943 р., плакат „Доба сталінського безбожництва – минула”. У розділі також містяться обкладинки місцевих видань національного забарвлення: Шевченко Т. Малий Кобзар., Пошивайло Ф. Рідне слово. Читанка для другого року навчання. Полтава, 1942;копії публікацій різного періоду у місцевих часописах: В’юнГ. „Під знаком Червоного Хреста” // Полтавська думка. – 1994. – жовтень-листопад, Півень В. Робота сільських товариств „Просвіта” // Лохвицьке слово. – 1942. – 10 травня. – Ч. 37(52), Заклик (відродження УАПЦ на Полтавщині) // Голос Полтавщини. – 1942. – 2 липня. – Ч. 63(81), Гімн „Ще не вмерла  України…” // Дніпрова хвиля. – 1941. – 20 листопада. –  №7; потрети президента УГВР К. І. Осьмака, члена ОУН М. Сарма – Соколовського, відомого педагога, редактора часопису „Голос Полтавщини” Григорія Ващенка, співака Бориса Гмирі, який у період окупації 1941-1943 рр. виступав у Полтавському театрі, чемпіона світу з французької боротьби, відомого атлета, засновника театру для молоді у Полтаві І. В. Шемякіна.

Представлені документи дозволяють краще зрозуміти епоху, водночас доводять, що навіть в умовах окупації та репресій на Полтавщині у 1941-1943 рр. відроджувалися паростки національного і духовного життя..

На стендах виставки містяться документи, які свідчать про увічнення пам’яті воїнів-визволителів Червоної Армії та учасників УПА на Полтавщині у повоєнний період та період незалежності України.

Виставка підготовлена на основі документів Центрального державного  кінофотофоноархіву ім. Г. С. Пшеничного, Центрального державного архіву вищих органів влади і управління України. 


Весь контент доступний за ліцензією  Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

© 2019 Державний архів Полтавської області
Розробник: Divilon