• Eng
  • Рус
  • Укр

До уваги громадян, які бажають отримати архівні послуги!

Інформація щодо оформлення запитів та роботи читальних залів розміщена у рубриці"ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН".

Злочини тоталітарного режиму на Полтавщині: мовою документів (до 80-річчя «Великого терору» в Україні)

Комуністичний режим, який у 1919 році насильницьким шляхом встановився на обширах колишньої Російської імперії, тотально знецінив особистість і саме життя людини. Створена більшовиками «для захисту революції» Надзвичайна комісія  – ЧК виродилася у монстра, що незабаром залив кров’ю всю країну. Упродовж десятиліть органи ЧК, як і їх наступники ДПУ – НКВС – КДБ виступали знаряддям абсолютного Зла комуністичного режиму. Це Зло полягало навіть не в жорсткостях і масштабах як таких. У сучасному світі терором нікого вже не здивуєш. Іпостасі зла інші. По – перше, з боку більшовиків терор запроваджувався і розвивався планомірно і централізовано, посилювався і ставав системою, залишався органічною частиною політики у всі періоди радянської доби. По друге, розправи і страти набули масового характеру, а апарат насильства – небаченої розгалуженості: сітка каральних органів вкривала всю країну, «перебудова» людини здійснювалася у тюрмах і концтаборах, де всі людські цінності, насамперед духовні, переверталися з ніг на голову. По третє, виникла масова професія карателя-ката, були науково розроблені і випробувані методики знущань і знищення людей.

Політичний терор в Україні здійснювався під керівництвом компартії, не рахуючись з кількістю жертв, підступними методами провокацій, інсинуацій, насильницького залучення заляканого населення до співпраці з репресивно-каральними органами. Лише на Полтавщині протягом 1937–1938 рр. було репресовано близько десяти тисяч громадян, в абсолютній більшості своїй зовсім непричетних до тих злочинів, у яких їх безпідставно звинувачувала влада. У першій половині 1920-х рр. під дією радянської репресивної машини на Полтавщині припинили свою діяльність всі організації небільшовицьких політичних партій. А колишні члени цих партій перебували під пильним наглядом ДПУ і зазнавали всіляких утисків.

Пік політичних репресій – т. зв. «великий терор» - припав на кінець 1930-х рр. Його відправною точкою став лютнево-березневий (1937 р.) пленум ЦК ВКП(б). У виступі на пленумі Й. Сталін заявив, що країна опинилася в небезпечному становищі через підступи саботажників, шпигунів та диверсантів і піддав критиці «керівних товаришів», які втратили здатність розпізнавати ворога. Відтоді політичний терор став масовим, а число його жертв у масштабах країни стало обчислюватись сотнями тисяч людей.

Підрахувати кількість репресованих у період Великого терору 1937—1938 рр. надзвичайно складно. І все ж, деяка статистика вже оприлюднена. За архівними джерелами, упродовж 1937-1938 рр. було заарештовано 1372392 чол., з них 681692 розстріляно. В Україні заарештовано 265669 чол., розстріляно 123421 чол. (62 %), відправлено у виправно-трудові табори  -- 68823 чол. (34,7 %), ув’язнено в тюрмі 4124 чол. (2,1 %), засуджено  до заслання  1067 чол. (0,5 %), звільнено 658 чол. (0,3 %).

Криваві репресії 1937–1938 рр. навіки закарбувались у пам’яті народу. Про жертви енкаведистського терору на Полтавщині нагадують меморіальні пам’ятні знаки в урочищі Триби під Полтавою, біля колишнього приміщення міськвідділу НКВС у Кременчуці. Від 1993 р. розпочався випуск багатотомної серії книг «Реабілітовані історією. Полтавська область». Відповідна робота з виявлення злочинів тоталітарного режиму продовжується і сьогодні.

Вшануймо пам’ять жертв злочинних політичних репресій. 

 


Весь контент доступний за ліцензією  Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

© 2018 Державний архів Полтавської області
Розробник: Divilon