• Eng
  • Рус
  • Укр

До уваги громадян, які бажають отримати архівні послуги!

Інформація щодо оформлення запитів та роботи читальних залів розміщена у рубриці"ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН".

Виставка до 120-річчя з дня народження Юрія Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея).

Тематико-експозиційний план виставки до 120-річчя з дня народження Юрія Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея).

Мета: ознайомлення громадськості з архівними документами, що розповідають про життя і діяльність видатного вченого-винахідника, одного з піонерів ракетної техніки та теорії космічних польотів Юрія Кондратюка (Олександра Гнатовича Шаргея).

   Юрій Васильович Кондратюк (справжнє ім'я Шаргей Олександр Гнатович; 21 червня 1897, Полтава — початок жовтня 1941 або 25.02 1942, Орловщина, Росія) — український вчений-винахідник, один з піонерів ракетної техніки та теорії космічних польотів. Автор “траси Кондратюка”, якою летілина Місяць американські космічні корабліпрограми“Аполлон”.

      Виховувався і жив у сім’ї свого дідуся, Акима Микитовича Даценка. З 1910 по 1916 роки  навчався у Другій Полтавській чоловічій гімназії, яку закінчив зі срібною медаллю. У 1916 р. поступив на механічне відділення Петроградського політехнічного інституту, але у листопаді того ж року був мобілізований до армії і зарахований у школу прапорщиків при юнкерському училищ.

       Після жовтневого перевороту 1917 р., як офіцер царської армії, був мобілізований в Білу армію, але дезертирував з неї. Вдруге був мобілізований у 1919 році до Добровольчої армії. Побоюючись репресій за своє офіцерське минуле, за допомогою своєї мачухи Олени Петрівни Карєєвої (Шаргей) роздобув документи на ім'я померлого студента Юрія (Георгія) Васильовича Кондратюка, на якого був схожим зовні – і під цим ім'ям прожив до кінця життя.

Незалежно від Костянтина Ціолковського, Юрій Кондратюк (Олександр Шаргей) розробляв основні проблеми космонавтики, космічних польотів і конструювання міжпланетних кораблів. У праці “Завоевание межпланетного пространства» (опублікована у Новосибірську, 1929) вивів основне рівняння польоту ракети, розглянув енергетично найвигідніші траєкторії космічних польотів, виклав теорію багатоступінчатих ракет; першим сформулював теорію багатоступеневих ракет, запропонував використовувати для ракетного палива деякі метали і неметали та їхні водневі сполуки; розглянув проблеми створення проміжних міжпланетних баз, ідею використання гравітаційного поля небесних тіл для розв'язання цих проблем.

Багато ідей Юрія Кондратюка (про створення космічних систем, про розрахунки траєкторій польотів для висадки на місячну поверхню) використано у 1960-х рр. у практичній космонавтиці. Зокрема, результати його наукової праці “Завоевание межпланетных пространств” лягли в основу при плануванні висадки американських астронавтів на Місяць
(1969 рік), на зворотному боці якого ім'ям Кондратюка названо кратер.

У 1925 р. Ю. Кондратюк надіслав до Головнауки у Москву рукопис “Про міжпланетні подорожі”, продовжував працювати механіком у різних містах та регіонах СРСР (Кубань, Північна Осетія, Сибір). “Найповніше дослідження з міжпланетних подорожей з усіх, що були написані досі”, — так відгукнувся про дослідження Кондратюка професор Ветчінкін.

У 1930 р. вченого було засуджено за неправдивим звинуваченням у шкідництві, після звільнення з-під арешту він працює у конструкторському бюро ОДПУ інженером-конструктором (до 1932 р.).

У 1932 р. Ю. В. Кондратюк працював в Новосибірську над проектом потужної Кримської вітроелектростанції, а наступного року продовжив цю роботу в Харкові. Проект передбачав вітроелектростанцію потужністю в 12000 кВт, у той час як зарубіжні аналоги обмежувалися лише 100 кВт.

У 1939 р. Ю. В. Кондратюк очолив відділ проектно-експериментальної установи вітроелектростанцій у Москві. З початком Великої Вітчизняної війни вступив волонтером до народного ополчення, під час боїв за Москву пропав безвісти, за однією із версій наприкінці 1941 р. (за іншою – у 1942).

Олександр Шаргей (Юрій Кондратюк) увійшов в історію науки і техніки як автор багатьох оригінальних ідей (і не лише для космосу), що були реалізовані його послідовниками в практиці розвитку ракетно-космічної галузі. Зокрема, він вперше обґрунтував економічну доцільність вертикального злету ракет, створення проміжних баз під час польотів, гальмування у верхніх шарах атмосфери, використання сонячної енергії космічними апаратами тощо.

Беззаперечно, найбільшим його досягненням є проект розрахунків польоту людини на Місяць, який використали американці, реалізовуючи запуск астронавтів на природний супутник Землі. Наприкінці 1960-х років журнал «Лайф» познайомив читачів з деякими деталями підготовки американської програми «Аполлон». У Головному управлінні пілотованих польотів при Національному управлінні з аеронавтики та дослідження космосу (NASA) під час обговорення варіантів польоту на Місяць виникла суперечка між групами Вернера фон Брауна і Джона Хуболта про виведення корабля на навколомісячну орбіту. Ця ідея, з котрою пізніше згодилися всі керівники американської програми, була взята з книги Юрія Кондратюка “Завоевание межпланетных пространств”.


Весь контент доступний за ліцензією  Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

© 2019 Державний архів Полтавської області
Розробник: Divilon