• Eng
  • Рус
  • Укр

До уваги громадян, які бажають отримати архівні послуги!

Інформація щодо оформлення запитів та роботи читальних залів розміщена у рубриці"ЗВЕРНЕННЯ ГРОМАДЯН".

Події Революції гідності та увічнення пам’яті Героїв Небесної Сотні у м. Полтаві

Українські революції та їх уроки.

Так вже випадає у нашій модерній історії, що листопад для України та українців стає символом революцій. Вже 22 числа Україна відзначатиме 12-річчя, відтоді, як у Києві стався соціальний вибух, що увійшов в історію під назвою Помаранчева революція. А 21 числа – відзначатиме 3-річницю від початку вже іншої української революції, що отримала назву Революції Гідності. На думку науковців, попри дев’ятирічну різницю у часі ці революції тісно пов’язані між собою, тому й розглядати їх треба у одному історичному контексті. 

Переважна більшість громадян України були свідками тих доленосних подій, сотні тисяч (якщо не мільйони) брали у них безпосередню участь. Події мали між собою немало спільного: епіцентр революцій, як у одному, так і іншому випадках, містився у самому серці столиці на Майдані Незалежності, громадяни масово вийшли на площі і вулиці, бо їх дістала брехня політиків і влади, і, нарешті, головною постаттю, що спричинила обидва соціальні вибухи, став Віктор Федорович Янукович.

Осмислюючи рушійні сили та мотивацію народних виступів 2004 р., зазначимо, що поле учасників масових акцій було тоді надзвичайно широким. Люди вийшли на вулиці (а це залишалося для них єдино можливою формою протесту) і тому, що побачили реальну загрозу виборів без вибору, без змін, на які вони так сподівалися, перспективу консервування держави й суспільства. Соціальна та політична строкатість її учасників, а це мільйони людей, яких взагалі важко було віднести до якихось організованих і структурованих сил, засвідчила: це був єднальний протестний порив проти корумпованої влади, кланово-олігархічної заангажованості політики й економіки. І саме аграрна частина  центральної й північної України стала головним «електоральним сектором», що забезпечив перевагу «помаранчевих» як на виборах, так і у ході протестних акцій 2004 р.

На жаль, лідери Помаранчевої революції упродовж кількох наступних років зробили все можливе і неможливе, щоб своїми діями дискредитувати ідеї майдану. Неймовірні амбіції, постійні суперечки за портфелі, відірваність від реального життя, невиконання своїх обіцянок, гальмування реформ та зубожіння більшості населення спричинили до повернення у велику політику і врешті-решт перемогу на президентських виборах 2010 р. такої одіозної постаті як В. Ф. Янукович. До речі, одним із перших його указів було скасування Дня Свободи, який до цього вже відзначався у країні 22 листопада, і об’єднання його з Днем Соборності 22 січня. Відповідно до його планів, про відзначення Дня Свободи 22 листопада українці мали б швидко забути.

Задля цього, у шкільних підручниках з історії, що видавалися під контролем міністра освіти і науки Д. Табачника, відомості про Майдан були зведені до мінімуму, водночас у деяких ЗМІ час від часу почали з’являтися публікації, у яких зазначалося, що у листопаді-грудні 2004 р. у В. Ф. Януковича політичні опоненти просто вкрали перемогу.

Здавалося після численних помилок помаранчевих і поразки їх на виборах 2010 р., зневіра людей до політики і політиків була такою великою, що у другий майдан вже мало хто вірив, а за прогнозами деяких науковців, він міг знову зібратися лише через 30-50-років, коли б підросло і змужніло нове покоління українців. Та й за історичною логікою, революції у тій чи іншій країні не вибухають часто, оскільки проведення корінних змін (якщо вони відбуваються справді) у суспільстві не може відбуватися через такі короткі проміжки часу.

Та всупереч усім прогнозам восени 2013 р. внаслідок чергової брехні, 21 листопада 2013 р. люди знову масово вийшли із протестами на Майдан, розпочалася Революція Гідності (також Європейська революція). Головними причинами протестів стали відмова підписання Угоди на Європейську інтеграцію, надмірна концентрація влади в руках Президента Віктора Януковича та його «сім’ї», створення системи управління з ознаками диктатури та ін. Певно уроки Помаранчевої революції були таки погано засвоєні діючою владою Януковича.

Останні революції свідчать  про те, що українці, попри нав’язану нашим північним сусідом роль так званого молодшого брата, піднімаються із колін, внаслідок останніх подій (у тому числі після загибелі тисяч людей), в Україні формується одна нація, для якої спільними є як національні, так і духовні цінності. Певно, так вже судилося, щоб Україна на своєму шляху до повноцінної, незалежної, європейської держави пройшла і такі складні випробовування. 

Зважаючи на знаковість двох українських революцій, 13 листопада 2014 р. Президент України П. О. Порошенко підписав указ про щорічне відзначення 21 листопада Дня Гідності та Свободи. Підписуючи Указ голова держави, зокрема зазначив наступне: «Україна – це територія Гідності й Свободи. Такими нас зробила не одна, а дві революції – наш Майдан 2004 року, який був Святом Свободи, і Революція 2013 року, Революція Гідності. Це був надзвичайно важкий іспит для України, коли українці продемонстрували свою європейськість, гідність, своє прагнення до свободи».

 

 


Весь контент доступний за ліцензією  Creative Commons Attribution 4.0 International License, якщо не зазначено інше

© 2018 Державний архів Полтавської області
Розробник: Divilon